4.třída - Zvoneček

Učitelé: Monika Studená, Jana Švehlová
        

Dobré ráno, dobrý den,

všechno jenom dobré přeji jen.

Dobré ráno, dobrou noc,

všechno jenom dobré přeji moc.

 

V letošním roce navštěvuje třídu Zvonečků 17 chlapců a 9 děvčat ve věku 5-6 let. Celý rok nás bude provázet téma „Cesta kolem světa“. Každý kamarád tu má své místo a každý den se do školky moc těšíme.

Naši třídu najdete ve druhém patře budovy. U nás v „modré“ třídě zakotvila nádherná loď, kterou děti využívají k různým hrám, především však slouží k uložení molitanových položek, na kterých děti v zimních měsících odpočívají. Šatnu najdeme v přízemí školy, kde se děti denně samy převlékají, jen s minimální dopomocí rodičů a učitelů.

Rádi zpíváme, tancujeme, cvičíme, vyrábíme, malujeme a hrajeme si. Učíme se správnému stolování a sebeobsluze. U oběda máme připravený již celý příbor - lžíci, nůž i vidličku.

Naším cílem je doplňovat rodinnou výchovu, ne ji nahrazovat. Soustředíme se na samostatné rozhodování dětí a samostatnou sebeobsluhu (při oblékání, stolování, na WC). Důraz klademe na rozvoj rozumové, psychické i fyzické zdatnosti. Vzdělávání realizujeme v průběhu celého dne ve všech činnostech a situacích spontánních i řízených.

Klademe důraz na rozvoj citového prožívání dětí, na individuální přístup a vzájemnou důvěru, na přirozený pohyb dětí a jejich celkový psychomotorický rozvoj. Jedním z cílů je rozvoj sociálních a citových vztahů.

 

Třída je prostorná a je rozdělena na tři části: 

1. JÍDELNA - v přední části je prostor se stolečky, kde děti svačí, obědvají, malují, vyrábějí a na další praktické a výtvarné činnosti.

 

2. HERNA - prostor s kobercem,  skříněmi s hračkami, děti zde najdou různorodou škálu hraček, didaktických her a stavebnic, které si můžou kdykoliv v průběhu ranních nebo odpoledních her půjčit. Herna slouží jako hrací plocha, ale i jako prostor k odpočinku a relaxaci.

 

3. UMÝVÁRNA, prostor s umyvadly, věšáčky na ručníky a toalety, vše hygienicky přizpůsobené potřebám dětí.

 

Výzdobu třídy i šatny průběžně obměňujeme. Podílí se na ní děti i paní učitelka Monička a pan učitel Vojta. Výzdoba je zvolená tak, aby korespondovala s ročním obdobím a děti si tak připomínaly znaky ročních období a změny v přírodě.

V šatně na nástěnce si mohou rodiče prohlédnout týdenní plán, co všechno děti zažijí, co se naučí, a které písničky či básničky si procvičují.

Spolupráce s rodiči je pro nás velmi důležitá, a proto vedle vstupu do třídy roste veliký listnatý strom, který ve své koruně nabízí nejnovější informace (divadla, třídní schůzky, výlety, kroužky…).

 

Nyní máme plný stav třídy: 26 dětí