JAK ZABAVIT DĚTI DOMA:

Vážení rodiče,

zdravíme Vás z našich mateřských škol a doufáme, že jste všichni zdraví. Tato nelehká situace může trvat ještě několik týdnů a proto Vám touto cestou nabízíme možnost ,,jak zabavit děti doma".

V této záložce naleztete nabídku činností a námětů, různé inpirace, úkoly a hry pro Vaše děti. Budeme postupně tuto nabídku rozšiřovat dle aktuální situace a měnících se témat. Chápeme, že všichni nebudete mít na přípravu čas, je tedy na Vás, zda tuto možnost využijete, či nikoliv. Děti, hlavně předškoláci, rádi pracují a plní úkoly na interaktivní tabuli ,,BAREVNÉ KAMÍNKY", které je rozvíjí v mnoha oblastech a pomohou Vám děti lépe připravit do školy.

ZDE je postup jak dětem doma zpřístupnit programy v iŠkoličce Barevné kamínky: (pro všechny přístroje s Win 7-10, Android i iOS):

iŠkolička(pro předškoláky):
1. otevřete prohlížeč Chrome a vstupte na naše stránky www.hrajeme-si.cz (jiný prohlížeč nepoužívejte!!, pokud Chrome nemáte, musíte nainstalovat)
2. přihlaste se tam vpravo nahoře (21.4. skončila možnost využití aplikace zdarma - nadále je služba zpoplatněná)
3. v modrém menu vstupte do “iŠkolička” pak zvolte růžové tlačítko “vstoupit do aplikace Moje iŠkolička”

Načte se aplikace a tam bude barevná první dlaždice Interaktivní programy, klikněte na obrázek šaška na dlaždici a tam najdete naše programy.
Po vstupu do vybraného programu klikněte na červené blikající šipky pro zvětšení na celou plochu, smajlík přečte dětem zadání.
Jedná se o vzdělávací programy, nikoliv o počítačové hry. Za normálních okolností jsou určeny pro pedagoga, který zná správnou metodiku práce. V této mimořádné situaci prosím dodržujte alespoň tyto základní didaktická pravidla:

- Dítě pracuje pokud možno pod vedením rodiče, nikoliv samo.
- Rodič začíná výuku povídáním o daném tématu a teprve poté přistupuje s dítětem k plnění úkolů.
- Rodič vybírá obtížnost úkolu a kontroluje správné splnění zadání.
- Jeden výukový blok by měl kvůli koncentraci a pozornosti dítěte trvat max. půl hodiny.

Dále je možnost využít i program Alfíček viz obrázek níže:

Nechceme Vás zatěžovat plněním zadaných úkolů, které by byly pro Vaše děti povinné. Jde spíše o naši snahu pomoci Vám vyplnit čas, který nyní trávíte doma se svými dětmi.

DUBEN - INTERAKTIVNÍ ŠKOLIČKA (barevné kamínky):

Tématické zaměření: jarní příroda, jarní počasí, Velikonoce, lidové tradice a zvyky, zdaví a bezpečné chování.

Programem děti provází kuřátko, při spráném řešení úkolů vždy zahraje krátká melodie, veškeré činnosti jsou doprovázeny textem a jsou opatřeny mluveným komentářem pro samostatnou činnost dítěte na počítači.

1) Procvičte si lidové tradice, zvyky a Velikonoční symboly (titulní strana)

2) Zahrajte si hry na postřeh a orientaci: Chyť všechna vajíčka a Barevná vajíčka (děti se učí soustředěnosti, rychlosti, postřehu, procvičí si početní řadu a barvy)

3) Kuřátkovy úkoly (při správném řešení kuřátko vyskočí z vajíčka, chodí po scéně a zobe)
  - modré - procvičení - jazyku, řeči, písmen, hlásky na začátku a konci slov, hádanky
  - žluté - procvičení - časoprostoroé orientace (nahoře, uprostřed a dole), pravolevé orientace a posloupnosti dne,
  - zelené úkoly - procvičení barev (určeno mladším dětem)

4) Zdobení kraslic (procvičení geometrických tvarů), ostatní úkoly na procvičení (pojmů označujících množství a velikost, porovnávání, uspořádání a třídění dle kritérií)

5) Zdraví a bezpečné chování, kuřátkův úkol - Co s čím a jak děláme? (scény k povídání o bezpečném zacházení s pomůckami)

6) Nabídka písniček - můžete se s dětmi naučit písničku ,,Zpívejme si celý rok" a zopakovat si písničku ,,Jaro, léto, podzim, zima" (děti by ji měly znát)

Aktivity a činnosti pro děti ,,JARO":

POZNÁVÁNÍ JARA (poznávat a hledat jarní květiny - na obrázku, na procházce poslouchat zpěv ptáčků)

JARNÍ ÚKLID (starat se o přírodu např. úklid na zahradě, uklidit si pokojíček, uklidit nádobí, zalévat doma květiny)

SÁZENÍ SEMÍNEK (na zahrádce, klíčení semínek doma na vlhkém podkladu - pozorování, pokusy - Velikonoční osivo ve skořápce od vajíček)

SYMBOLY VELIKONOC (tradice, zvyky, koledy, hádanky, barvení vajíček, pletení pomlázky aj.)

POMLÁZKA (uplést, vyzkoušet vázat mašle na pomlázku - procvičení uzlíku a smyčky, barvy)

PEČENÍ MAZANCE, BERÁNKA (pomáhat při pečení v kuchyni)

HRA NA ZAJÍČKY A KUŘÁTKA (hledání velikonočního zajíčka v místnosti, sluchová hra - ,,kuřátko zapípej")

ODKAZY PRO ZÁBAVU I PRO POZNÁNÍ:

Pohádky, hry a vzdělávání z tvorby České televize:

Hry a pohádky z České televize pro děti na jaro a Velikonoce:

Videa pro děti z oblasti logopedie, lidského zdraví, dopravní výchovy přírody a dalších kategorií, které zajímají malé objevitele:

Znaky jara - jaro už je tu ,,kostičky":
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1011539224-kosticky/200327275160052-jaro-uz-je-tu

Oblíbené písničky pro naše děti z Youtube: